Na Kypr, ostrov rozdělený na řeckou a tureckou část, jsem zavítala v listopadu po konci turistické sezóny. Díkybohu. Počasí bylo už trošku chladnější, ale těch 20 stupňů, bylo po českém počasí, moc fajn. V tomhle počasí na povalování ani nepadlo ani slovo o válení se na pláži a procestovali jsme kus ostrova – jižní i severní část.
Pár praktických informací na začátek
Na Kypr se dobře dostanete letecky z Bratislavy a přiletíte do Paphosu. Já měla zpáteční letenku od společnosti Ryanair za nějakých 1200 Kč. Tady najdete aktuální lety. Lety na severní, tureckou, část ostrova jsou komplikované a dražší. Nejjednodušší je přijet na jižní, řeckou, část a pak případně autobusem či jinak dojet na sever. Ale nezapomeňte sebou pas.
V řecké části se platí eury a můžete používat internet i volat bez obav z vysokých cen, jsou podle českého tarifu. Naopak na turecké části se platí tureckou lirou a volat nebo používat vlastní internet se rozhodně nevyplatí. Takže při přechodu hranic nezapomeňte vypnout data.
Na Kypru se domluvíte řecky, turecky, relativně i anglicky a díky turistům dost často i rusky.
Jih Kypru potěší běžného turistu
Na řecké části Kypru najdete města jako Paphos, Larnaka, Limassol a taky monstrózní hotelové komplexy, restaurace s plážovými cenami. Cestovní kanceláře to nazývají „živá letoviska s dostatkem přidaných turistických služeb“.
Paphos s letištěm a antickými vykopávkami
„Tady je to samá vykopávka!“ Lépe Paphos nevystihnete. Hlavní turistickou atrakcí jsou antické vykopávky v blízkosti pláže, mozaiky v Dionýsově vile, Hrobky králů a katakomby. Pokud přiletíte do Paphosu, máte ideálně možnost město poznat. Za jeden den.
Co mě ale zaujalo, jsou katakomby svaté Solomíny.
Na venek je poznáte jen díky hadříčkům na stromu, který stráží vchod do podzemí. Lidé tak žádají svatého, se kterým je místo spojeno, o nějakou pomoc. Konkrétně svatá Solomína pomáhá s problémy zraku. Tajemné místo se zvláštní atmosférou, obzvlášť v podvečer, kdy jsou zapálené desítky svíček.

Nedaleko Paphosu najdete místo jménem Petra tou Romiou, které vešlo ve známost díky tomu, že zde se prý z mořských vln vynořila Venuše.
Historický Limassol a největší kebab na Kypru
Ačkoliv jsme myslely, že Limassol sotva budeme projíždět, nakonec jsme zde strávili moc příjemný den. Ve městě najdete příjemnou historickou část, kde nám majitel první kavárny, na kterou jsme narazily, prozradil, že každý, kdo bude chtít za kafe víc jak jedno euro, je zloděj. Jo, to je město.
Naleznete zde malebné uličky, hrad, spoustu kaváren i molo ideální pro sváču u moře.
Pokud budete v Limassolu, určitě navštivte kebabárnu na rohu před katedrálou Agia Napa. Za 5 euro tam dostanete ten největší a nejlepší kebab v tortille, jaký jsem kdy viděla. Tak obrovský, že jsem ho ani nedojedla. A jak mě to mrzelo.

Nikósie, hlavní město i hranice uprostřed ostrova
Do Nikósie se z Paphosu dostane asi za 7 euro a cesta trvá necelé dvě hodiny. První metry po příjezdu jsem byla s Nikósie otrávená, všude plno lidí, kolony a nebylo možné sehnat rozumnou snídani. Ano, žádná snídaně je pro mě velký problém.
Když se přiblížíte k hraničnímu přechodu mezi řeckou Nikósií a tureckou Lefkosou, najednou objevíte úzké dlážděné uličky a v nich ukryté kavárny.
Přejděte přes hranice uprostřed města a najednou objevíte úplně jiný svět. Kávu si zde oproti řecké části dáte za poloviční cenu, to samé platí i o jídle.
Vše je tam chutnější, voňavější, intenzivnější a atmosféra přátelštější.
Nebudu doporučovat jednotlivé památky, zde je třeba procházet se, zastavit se na sladký turecký čaj, prohlédnout zdobené mešity a nasát atmosféru.

Nejkrásnější přístav naleznete v Girne
Girne je malé přímořské městečko, přibližně půl hodinu od Nikósie, kterému dominuje přístav. (Čtěte všechny restaurace se shlukly zde a číšníci se snaží nalákat každého turistu k sobě. Neodbytně a hlasitě.) Ale faktem je, že z pevnosti u přístavu budete mít výhled na to nejkrásnější z Girne.
Pokud tedy nechytnete déšť a kroupy jako my. To vám pak bude úplně jedno při jakém výhledu budete moknout. Ale zas budete mít o důvod víc, proč ochutnat dobroty z mořských potvor!

Famagusta aneb město duchů
Famagusta kdysi bylo oblíbené turistické letovisko, ale po invazi Turků v 70. letech zde zbyly jen opuštěné hotely a vily za plotem, který je neustále střežen vojáky a budovy akorát chátrají.
Ale najdete zde i historickou část, která je obehnaná hradbami. Uvnitř naleznete například katedrálu svatého Mikuláše, která byla roku 1571 přestavena na mešitu Laly Mustafa Pashi.

Zde si dejte pozor na to, v jaké měně jsou ceny. Ačkoliv jste ještě v turecké části, někde mají uvedená eura, a to je pak výsledná částka značně rozdílná. Nás tak nepěkně nachytali.
Útesy, které berou dech
Alespoň podle fotek. Nás bohužel chytl takový slejvák, že jsme tam nemohly dorazit. Takže fotka je pouze ilustrační a nikoliv moje, což určitě poznáte podle její kvality. Ale určitě byste neměli vynechat Cape Greco a pláž Fig Tree. Oboje naleznete kousíček od Famagusty, ale myslete na to, že musíte přejít hranice mezi tureckou a řeckou částí.

Doporučila bych Kypr?
Za mě osobně je Kypr zemí, kam nemám potřebu se vracet podruhé. Bylo zajímavé ho navštívit, ale balkánské země jsou mi bližší. Proč jsem vysvětlila v tomto článku.
Pokud se chcete rozmazlovat turistickými atrakcemi a rádi si za ně zaplatíte, tak v létě se vám zde bude líbit. Pokud raději prozkoumáváte netradiční místa, doporučila bych jinou destinaci, případně se hned přemístit na tureckou část. Ale je to čistě můj subjektivní názor, třeba si Kypr zamilujete.

Napsat komentář