Na podzim roku 2023 jsem se vydala z Porta na pouť do Santiaga de Compostela. Před cestou mě velmi zajímalo vše, co se týkalo poutě. Mám pro vás tedy 13 tipů, které vám pomohou s přípravou na pouť do Santiaga. Vycházela jsem především z informací, které jsem ocenila nebo se je naopak snažila marně sehnat a přišla k nim až v průběhu poutě.
1. Naplánovat si trasu a vybrat cestu
Já osobně jsem se rozhodla pro pouť do Santiaga z Porta neboli Camino Portugés. Z Porta se můžete vydat po vnitrozemí, kolem Atlantského oceánu nebo cestu kombinovat.
S plánováním velmi pomůže aplikace Camino Ninja, kde vidíte všechny trasy včetně vzdálenosti z Porta nebo aktuálního místa do Santiago de Compostela. (Pro stažení na Android nebo Iphone)
Aplikace Camino Ninja byla důležitou součástí mé poutě. Věděla jsem, kdy mě čeká jaké městečko, zdali se tam najím nebo je vůbec možné sehnat ubytování a kolik kilometrů mi zbývá do cíle onoho dne. Pokud se mi náhodou stalo, že jsem odbočila z cesty, díky aplikaci jsem si toho zavčas všimla. Navíc pokud chcete kombinovat pobřežní a vnitrozemní cestu, tak přesně najdete města ideální k přechodu.
Ale nebojte se, trasa je velmi dobře značená ikonickými šipkami, tak ani s vybitým mobilem nehrozí, že zabloudíte
Jak dlouhé jsou trasy z Porta do Santiaga de Compostela?
- Caminho Português da Costa – Senda Litoral: 285 km
- Caminho Português Central: 244 km
- Caminho Português da Costa – Official: 265 km



Moje trasa:
Vybrala jsem si Caminho Português da Costa – Official, jelikož jsem si chtěla užít výhledů na oceán i kopců a lesů ve vnitrozemí.
Z Porta jsem se vydala po pobřežní cestě, ale od města Caminha jsem pokračovala cestou kolem řeky do města Valença, za kterým leží hranice Španělska. Takhle zpětně bych se nerozhodla jinak. Výhledy se mi neomrzely a každý den mě čekalo něco jiného.
Především na přechod z Portugalska do Španělska mezi historickými městy Valença a Tui budu dlouho vzpomínat.



2. Objednat si ubytování předem
Obzvlášť v letních měsících je Camino Portugés oblíbenou trasou pro pouť do Santiaga, což pocítíte především v posledních 100 kilometrech, jelikož ne všichni jdou až z Porta. Já osobně šla na začátku října a nepoštěstilo se mi sehnat ubytování v cílové destinaci, v Santiago de Compostela.
Co je albergue?
,,Albergue je pojem, který na pouti často uslyšíte. Jedná se o ubytování, které poskytuje jednoduché a cenově dostupné spaní pro poutníky. Některé umožní rezvaci, jiné fungují na principu, kdo dřív přijde…„
Pokud chcete být spontánní, tak můžete risknout, že někde složíte hlavu a většinou se nakonec zadaří. Pokud chcete mít nějaké jistoty, tak doporučuji rezervovat ubytování alespoň 2 dny předem. A pokud si chcete ubytování vybírat, tak se nebojte rezervovat před cestou. Pokud netrváte na autentickém zážitku z alberque, tak pokojíček pro dva vyjde cenově obdobně jako hostel.
Ubytování jsem si rezervovala pomocí Airbnb, přes Booking nebo volala/psala přes WhatsApp do albergue uvedené v aplikaci Camino Ninja.
3. Nebrat si zbytečnosti
Na Camino se každý gram počítá. Můj cíl byl zabalit se pod 10 kg, a to se povedlo. Navíc jsem měla skvělou Osprey krosnu, takže na batoh nebo nějaké nepohodlí s ním spojené jsem si nemohla stěžovat ani jednou.
Pokud víte, že chcete plánovat ubytování dopředu a vybírat si spíš hostely nebo apartmány, tak spacák klidně nechte doma.
Na většině ubytování se dá za menší či větší poplatek vyprat. Není třeba si brát příliš oblečení, bez problémů si každé tři dny vyperete. Pokud zvolíte levnější hostel nebo alberque, tak možné ušetříte, ale vyprání tam občas stojí až 5 euro. Proto je dobré se hned po příchodu podívat po spolupranících, čímž výrazně ušetříte. Nebo už při výběru ubytování zjišťovat, zdali nabízí praní a za jakých podmínek.
4. Vědět, odkud začít a kde v Portu sehnat Credencial
Pokud chcete v Santiagu získat osvědčení o absolvování poutě, je třeba mít credenciál, do kterého sbíráte razítka.
Credencial = Průkaz poutníka do Santiaga de Compostela
Abyste na konci své pouti dostali La Compostelu (diplom pro poutníky) musíte ujít nepřerušeně posledních 100 km (nebo ujet na kole posledních 200 km). Za každý den takové pouti musíte získat alespoň 2 razítka.
Razítka sežene v ubytovnách, kavárnách označených symbolem žluté mušle, v kostelech nebo na informačních místech pro turisty.
Kde sehnat Credencial?
Nejsnadnější je, přijít v Portu ke katedrále a zde si ji za 2 EURA koupíte. Já přijela do Porta den předem, abych si po letu odpočinula, prošla město a sehnala credencial.
Pokud si den předem poctivě projdete město a vyřídíte vše potřebně, tak doporučuji začít pouť do Santiaga až před mostem v Matosinhos, kam pohodlně dojedete městským autobusem.


5. Informace, že po cestě jsou pítka a není třeba brát zásoby jídla
Před odjezdem jsem celkem intenzivně řešila, jak se vybavit vodou a zásobami. Co se týče vody, mohla jsem být bez starostí – všude po cestě jsou pítka, kde seženete vodu. Případně minimálně jednou za deset kilometrů potkáte hospůdku, kde se můžete občerstvit a dočepovat vodu. V portugalské části nebo později blíže k Santiagu, tak narazíte na pítko snad co dva kilometry.
Co se týče jídla, tak jsem měla pár nouzových tyčinek, oříšky a další dobroty ještě z domu, ale reálně si připravte nouzové jídlo maximálně na 3 svačiny. Po cestě není problém se najíst v různých podnicích, dokonce za velmi příjemné peníze.
Pokud se chcete najíst opravdu hodně, tak vybírejte poutnické menu. Ale nezapomeňte se podívat na recenze na Google mapách, některé podniky rádi natáhnou poutníky, navíc za jídlo nevalné kvality.



6. Jaké letenky budou nejlepší
Já osobně nemám moc ráda lety s přestupy, obzvlášť proto, že mám nedůvěru k letovým plánům nízkonákladovek.
Ze Santiaga de Compostela s přestupem v Londýně se díky Ryanair dostanete za pár kaček dokonce i do Brna.
Tento let mi byl bohužel zrušen, tak jsem letěla tam i zpátky z Porta, a nakonec jsem byla za to vděčná. Pouť do Santiaga jsem ušla rychleji oproti plánu, tak jsem si užila dva dny volna v Portu. Obecně mám raději Portugalsko než Španělsko, takže jsem si návrat po dvou týdnech opravdu užila.
Veškeré letenky vyhledávám přes www.azair.cz a následně si kontroluji cenu a nakupuji přímo u vybrané letecké společnosti. Zde jsem si přikupovala i příruční zavazadlo, protože krosna měla pevná záda a nezmáčkla by se do mini rozměrů zavazadla zdarma.
7. Jak se dostat ze Santiaga de Compostela do Porta
Jak jsem zmiňovala výše, ze Santiaga jsem cestovala zpátky do Porta. Vyjde mnohem výhodněji a pohodlněji jet zpátky vlakem než autobusem se společností Flixbus. Navíc si ještě v půlce cesty dáte přestávku na poslední churros a sangriu před přejezdem španělských hranic. Do vlaku je dobré udělat rezervaci alespoň dva dny předem. Vše pohodlně vyřešíte online ZDE.
Je třeba udělat dvě rezervace. První ze Santiaga de Compostela do Vigo (todas) a následně ze stanice Vigo do Porto Campanha. Celková cena jízdenek byla v roce 2023 přibližně 600 Kč.
8. Jaké boty vybrat na Camino
Rozhodně vaše nejpohodlnější. Terén opravdu není náročný, takže postačí běžné sportovní tenisky, ale dbejte na to, ať jsou opravdu prošláplé. Já si vybrala boty Nike, které mám už 9 let a nemohla jsem se rozhodnout lépe. Za celých 300 kilometrů se mi objevily snad jen tři puchýře.
Stejnou pozornost věnujte i druhým botám. Většinu času je ponesete na zádech, tak by měly být co nejlehčí, ale abyste v nich dokázali v případě nouze ujít pár kilometrů. Já si koupila pěnové sandály, ale byla to chyba – neozkoušené a po kilometru ve městě mi odřeli nohu víc než celodenní túra. Ideální jsou plastové pantofle, které využijte ve sprše i nohy v nich odpočinou a vyvětrají po celodenním chození.
9. Jaké vychytávky pořídit
- Hydrovak na vodu do batohu: Ušetří čas, když nebudete muset zastavovat. Seženete v Decathlonu.
- Kolíčky/připínáčky na sušení prádla: Ne vždy vše dokonale proschne, ale poutníci s trenkami na batohu jsme více než obvyklí
- Ledvinka na nezbytnosti a cennosti, co chcete mít u sebe: Po cestě budete mít vše důležité u sebe a na večerní vycházky jako když najdete.
- Hroznový cukr na rychlé doplnění energie: Nebo jako motivace – ještě kilometr a dám si odměnu.
- Petka: Pokud vám zbude víno, tak ho nevylívejte – přece nebude plýtvat skvostným portským? Ale mějte s sebou univerzální půllitrovou láhev, do které dáte extra vodu nebo zbytek vína z večera.
- Vazelína: Uleví nohám i spálenému krku nebo odřeným stehnům. Já vazelínou mazala celou cestu vše nepříjemné a nedám na ni dopustit.
- Revolut karta: Vyberete zadarmo peníze ve většině automatů a na platby kartou máte výhodný kurz. Pokud nemáte, můžete se zaregistrovat ZDE.
- Sluchátka: Občas není na škodu zaposlouchat se do hudby nebo podcastu, cesta pak utíká mnohem rychleji.
- Kartičky proti štěnicím : Já neměla a trošku lituji, pár kousanců jsem schytala. I když ubytování pravidelně uklízí, přece těch lidí se vystřídá hodně – obzvlášť na hostelech. Seženete v DM.
10. Za jak dlouho dojdu z Porta do Santiaga?
Mně osobně pomohlo změřit si na delším výšlapu, kolik přibližně ujdu za hodinu. Poté jsem si spočítala, kolik hodin denně jsem ochotná chodit a odtušila jsem, jaká bude má průměrná vzdálenost.
Pokud byste se cítili velmi unavení, tak po celé trase jezdí vlakové nebo autobusové spoje, stačí se podívat na Google Maps.
Hodně lidí si kupuje letenku až před cílem, ale pokud jste vázání dovolenou z práce, je dobré si vše propočítat a nechat případně rezervu. A strávit zbývající volné dny v Portu není rozhodně špatný závěr poutě.
11. Pro certifikát o pouti je třeba se zaregistrovat
Až dojdete do cíle, tak je třeba se zaregistrovat online ZDE. Tím se dostanete na čekací listinu. Pokud chcete praktický tubus nebo jinou památku, připravte si pár euro.
Zajímavé je, že finálním místem není katedrála, ale Pilgrim’s Reception Office, která je kousek od ní.
12. Co nevynechat na Camino Portugés?
Jedná se o čistě subjektivní tipy, díky kterým byla má pouť do Santiaga de Compostela nádherným zážitkem
- Degustace fortifikovaných vín v části Porta zvaná Vila Nova de Gaia
- Ochutnat sendvič Francescina, který je fakt prasárna, ale stojí za to
- Západ slunce ve Vila Praia de Âncora
- Dát si pastel de nata vždy, když bude příležitost
- Vyjet na kopec Viana do Castelo a kochat se výhledem
- Koupit si ve Španělsku láhev Cavy



13. Jak si správně užít pouť do Santiaga
Nemějte očekávání. Všude jsem četla, jak si všichni našli přátele snad na celý život druhý den poutě. Ale já osobně jsem si jela spíše odpočinout od lidí, tak jsem se ostatním poutníkům spíše vyhýbala, až na pár zdvořilostních frází. Pokud se chcete družit, příležitostí denně se objeví nespočet.

Nenechte se stresovat tempem ostatních. Ať už jste si přečetli od lidí, kolik ušli kilometrů nebo se budete cítít blbě, že vám utíkají staroušci o desítky let starší, než jste vy, tak zůstaňte v klidu. I když jdete ve skupině, tak pouť jdete sami. Nastavte si vlastní tempo a nesnažte se nikomu podřídit. Pokud jdete ve skupince, tak se nebojte domluvit na setkávacích místech, opravdu po cestě nezabloudíte. Mně osobně předbíhali denně důchodci, ale nenechala jsem se tím vystresovat, protože znám svoje tempo – jsem pomalá jak šnek, ale většinu dne jsem strávila chůzí.
A nemějte prosím žádní očekávání. Pro každého je pouť jiný zážitek, tak se nechtě překvapit, co předá Vám.
Napsat komentář