Láká vás Maroko? Nejčastější příletovou destinací je Agadir, díky přímým spojům z Vídně. Pokud se rozhodnete cestovat dál, což doporučuji, přečtěte si tipy na zajímavá místa na jihu Maroka. Zároveň jsem sepsala rady, na co si dát pozor při cestování, na co se připravit a samozřejmě, co určitě musíte ochutnat a co vidět v Maroku.
Agadir
Agadir je typické letovisko, můžete čekat dlouhou pláž lemovanou hotely a postávajícími prodejci suvenýrů.



Maroko přílet: Jak se dostat z letiště Agadir do centra?
Hned ze startu, v případně nočního příletu – což je typické pro Ryanair, vyzkoušíte cestu lokálními taxíky. Cena za taxi z letiště Agadir – Al Massiraje (AGA) obvykle stojí 200 MAD, což je nějakých 470 korun. Můžete zkusit smlouvat, ale v tomto případě je to celkem fixní. Naopak je fajn v letadle odchytit spolucestující a tím cenu snížit.
Co vidět v Agadiru?
Pro Agadir je význačná dlouhá písčitá pláž Plage d’Agadir, kterou omývají vlny Atlantského oceánu. Má pozvolný vstup do moře a je ideální k relaxaci po náročném letu.
Pokud budete mít času, můžete se pěšky nebo taxíkem vydat na vrchol Agadiru, k pevnosti Kasbah Agadir Oufela. Budete mít celé město i oceán jako na dlani.
Agadirská tržnice Souk El Had je generálka před tím, co vás čeká v Marakéši. Doporučujin užít si místní atmosféru i ochutnat dobroty, ale s nákupem suvenýrů nemusíte spěchat, v dalších městech seženete na chlup stejné.
Jak se dostat z Agadiru do Marakéše?
Jak už jsem zmínila, Agadir je turistické letovisko a pokud vám ke štěstí nestačí pláž a all-inclusive hotel, tak největší radost vám udělá nádraží, které uvidíte z okna autobusu
Upřímně doporučuji v Agadiru trávit minimum času a klidně se inspirovat naší trasou a pokračovat autobusem do Marákeše. Za necelých 300 Kč se tam dostanete se společností Supratours nebo CTM (lístky koupíte online ZDE).
Marrákeš
Určitě vás zajímá, co vidět v Marrákeši. Ale pravdou je, že Marrákeš si musíte zažít všemi smysli. Musíte ji vidět, slyšet, cítit a především ochutnat.
Určitě musíte v Maroku ochutnat tajine, což je název nádoby, ale zároveň i pokrm z dušeného masa. Můj favorit je Mrouzia, což je křehké jehněčí maso s medem, skořicí a mandlemi a hrozny. Pokud jste milovníci sladkoslaných chutí, budete ho milovat.


Medina v Marrakéši
Marrákešská medina je srdcem města. Jedná se o historický střed, plný mešit, tržnic a především ruchu. Právě v medině najdete typické ubytování zvané riad, kde byste se měli určitě ubytovat.
Kde se ubytovat v Marrakéši?
Pokud chcete autentický zážitek, určitě zvolte výše zmíněný riad. Riad je typický marocký domek s vnitřním dvorkem. Ačkoliv se zvenku může zdát domek malý a zanedbaný, nenechte se ošálit. Obvykle uvnitř najdete zdobný architektonický klenot s bazénkem pro ochlazení a s posezením na střeše s výhledem na celou medinu. My jsme byli v Riad Tamarrakecht a bylo to snad nejkrásnější ubytování v mém životě.


Hlavní náměstí pro Maroko: Jamaa al Fna
Neboli Džamí al-Fna je hlavní náměstí a centrum mediny. Připravte se na dav lidí, kde se mísí turisti s místními a dostanete opravdu exotickou podívanou, kde lokální trhovci prodávají nemožné a pouliční umělci dělají nevídané – obzvlášť po setmění. Ale raději se dejte na kapsy, tohohle místě rádi využívají kapsáři.

Marocký souk neboli tržiště v Marrákéši
Tak se přezdívá trhům, kterými je Marrakéš vyhlášená. Ať půjdete kudy chcete, rozhodně se některému z nich nevyhnete. Mám pro vás seznam těch nejoblíbenějších.
- Souk Semmarine – Jedná se o hlavní tepnu trhů, kde naleznete širokou škálu zboží, včetně koberců, keramiky, kovových výrobků, textilu a tradičního oblečení.
- Souk Ableuh – Zde se prodávají citrusy, zelenina, olivy a různé druhy koření. Atmosféra je zde často hektická, jelikož zde nakupuje většina místních.
- Souk Haddadine – Tento souk se specializuje na kovářské zboží. Návštěvníci mohou sledovat, jak mistři pracují s kovem přímo na ulici, vyrábějí různé předměty od lamp po tradiční nástroje.
- Souk Siyyaghin – Je známý prodejem šperků, najdete zde zlaté a stříbrné výrobky, které jsou často ručně vyráběné a mají tradiční marocké vzory.
- Souk Smata – Toto je oblíbené místo pro nákup obuvi, včetně tradičních marockých sandálů známých jako babouche.
- Souk Cherratine – Specializuje se na kožené výrobky, včetně tašek, opasků a dalších doplňků.


Palác Bahia
Pokud byte měli v medině navštívit jednu památku, tak je to tento palác. „Zachovalý palác poblíž jižního okraje Mediny vzniknul na konci 19. století jako vrcholné dílo marocké architektury té doby.“ Zde si za pár hodin užijete to nejkrásnější, co marocká architektura nabízí, a to včetně jasmínových a citrusových zahrad.
Tip: Možná vás po cestě ke vstupu odchytnou místní, že je zavřeno, ale že vás za menší poplatek dovedou k vedlejšímu vchodu. Nedejte se a důvěřujte Google maps.

Madrasa Ben Youssef
Bývalá univerzitní budova z 16. století je nyní přetvořena na muzeum, které je známé svou nádhernou architekturou, včetně nádherně zdobených dřevěných prvků a mozaik.
Modré zahrady Jardin Majorelle
Mimo medinu se nachází spousta dalších míst. Rozhodně nesmíte vynechat botanické zahrady Jardin Majorelle. V roce 1980 ji zakoupil Yves Saint Laurent, který ji restauroval a otevřel pro veřejnost.
I když nejste fanoušci kaktusů, které zde najdete na každém rohu, tak mi věřte, že modrá vila vás naprosto uchvátí a budete si připadat jako v pohádce. A modrý odstín „Majorelle“ jen tak nedostanete z hlavy.
V modré vile najdete také muzeum berberského umění, které v horkých dnech nabídne kýžený chládek.
Nedaleko těchto zahrad najdete Yves Saint Laurent Museum, kde se dozvíte vše o životě slavného návrháře, jeho módě a vztahu k Maroku.

Zahrady Menara
Když se pustíte do západní části města mimo medinu, tak po chvíli dorazíte na místo zvané Menara Gardens. Objevíte olivovou alej oblíbenou místními pro pikniky. Když budete pokračovat dál, tak dorazíte až k centrálnímu jezírku, odkud při příznivém počasí, uvidíte dokonce i pohoří Atlas.
Nezapomenutelné Maroko: Výlety v okolí Marrákeše
Maroko je nejen o městech, jako je Marrákéš, ale i o tom, kam se z nich vydáte. Míst, kam se vydat v okolí, je nespočet. Ať už se jedná o pohoří Atlas, turisticky oblíbené Ourika Valley, poušť Agafay, starobylou vesnici Ait Benhaddou nebo vodopády Ouzoud s opicemi. Určitě nešlápnete vedle ani s jedním z nich.
Ale chtěla bych předat tip, ať se vykašlete na agentury, ale podívate se raději na Airbnb Zážitky, kde najdete nespočet možností, jak si užít čas mimo Marrakéš a poznat život místních.



Malebné přístavní město Essaouria
Na západním pobřeží Maroka objevíte město Essaouria, které byste na svých cestách neměli určitě minout. Pokud chcete uniknout z rušné Marrákéše, tohle místo je ideální volba. Jedná se o dokonalý kompromis pobřeží Agadiru a kulturou Marrákeše.


Essaouria vám nabídne malebné bílé domečky, uměleckého ducha, lokální obchůdky a výborné restaurace. V místní restauraci ADWAK jsem ochutnala nejlepší tajine Mrouzia z celého Maroka.
Mezi nejzajímavější památky patří pevnost Scala, z jejího vrcholu máte dechberoucí výlet na Atlantský oceán a přístav, kde vidíte místní rybáře, jak přijíždí z lovu ryb a rovnou si čerstvé úlovky můžete zakoupit.
Pokud v životě chcete zažít projížďku po pláži na koni, tak lepší příležitost, než v Essaouria nenajdete. My si vybrali krásný ranč Ranch de Diabat a za přibližně 20 EUR jsme měli soukromou hodinovou jízdu po pláži.
Maroko: Dovolená, na kterou nezapomenete
Pokud budete následovat předcházející tipy, tak se ráda zaručím za to, že Maroko navždy zůstane ve vašem srdci. Bude to sice aktivnější a občas, skrz teplejší počasí a drzé místní, náročnější dovolená, ale nikdy na ni nezapomenete. Vydejte se sem dříve, než to bude druhé Turecko.
Napsat komentář